GINOP-4.1.5-22 – Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása kkv-k részére

2022.04.07.

Írta: DC Main

A felhívás indokoltsága és célja:Egyszerre szolgálja a környezettudatos gazdasági versenyképesség erősítését, a környezetterhelés és a felhasznált primer energia mennyiségének csökkentését, illetve a vállalkozások rezsiköltségekhez kötődő terheinek enyhítését.

A felhívás indokoltsága és célja:
Egyszerre szolgálja a környezettudatos gazdasági versenyképesség erősítését, a környezetterhelés és a felhasznált primer energia mennyiségének csökkentését, illetve a vállalkozások rezsiköltségekhez kötődő terheinek enyhítését. Az Európai Parlament és Tanács RED irányelve alapján hazánkban 2020-ra a megújuló energiaforrások részaránya legalább a 13%-ot el kell, hogy érje a bruttó végső energiafogyasztásra vetítve. Jelen felhívás keretében önállóan támogathatók az energiahatékonyság javítását szolgáló tevékenységek, amennyiben a fejlesztendő épület energetikai minőség szerinti besorolása legalább egy szintet javul DD besorolás alatti épületek esetébe

A rendelkezésre álló forrás:A Felhívás meghirdetésekor a támogatási programra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 12 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 24 – 160 db.

Támogatást igénylők köre:

Jelen felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be mikro-, kis-, és középvállalkozások a következő feltételekkel:

  • amelyek rendelkeznek legalább három lezárt (beszámolóval alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel
  • melyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt
  • amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei

Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.

    A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek:
    Önállóan támogatható tevékenységek:

    • Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek: az épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése.
    • Épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek korszerűsítése
    • Meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása

    Önállóan nem támogatható tevékenységek:

    Megújuló energiafelhasználás növelését célzó tevékenységek:

    • Napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett épület HMV igényének részbeni, vagy teljes kielégítése céljából, és/vagy fűtésrásegítésre és/vagy hűtésre
    • Brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése a fejlesztésben érintett épület fűtési és HMV igényének részbeni vagy teljes kielégítése céljából
    • Napelemes rendszer telepítése hálózati villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület és az abban folyó gazdasági-termelési folyamatok
      villamosenergia-ellátásához
    • Hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz termelésre és/vagy fűtésrásegítésre
    • Az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló- vagy árnyékvető szerkezetek beépítése

    Nem támogatható tevékenységek

    • Atomerőművek leállítása és építése;
    • Új építmény létrehozása;
    • Amennyiben az ingatlan hasznosítása során lakás/lakhatás célú fejlesztés valósulna meg
    • A fejlesztés eredményeképpen szálláshely kapacitásbővítése történik
    • Nem támogathatóak azok a projektek, melyeknél a megújuló energia hasznosításával villamos energiát termelő rendszer által éves szinten – az adatlapon közölt szakértői számítások alapján – megtermelhető villamos energia mennyisége meghaladja az érintett épület/épületcsoport fejlesztés utáni éves villamosenergia-igényét.
    • Távhőrendszerről való leválás, a gőzközegű távhőrendszerről való leválás kivételével
    • Világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása keretében az épület elektromos hálózatának olyan felújítása, ami nem kapcsolódik a világítási rendszerek energiatakarékos átalakításához
    • Meglévő megújuló energiát hasznosító rendszer kapacitásbővítése
    • Napelemes rendszer telepítése, amennyiben a napelem pala fedésű tetőszerkezeten kerülne elhelyezésre
    • Projekt-előkészítési jellegű tevékenységek
    • A kötelező tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása kötelezően megvalósítandó tevékenység, mely jelen Felhívásban nem elszámolható!
    • Nem támogathatók a mezőgazdasági épületek, létesítmények energiahatékonysági és megújuló energiaforrások bevonását megvalósító fejlesztései, felújításai.
    • Dohány és dohánytermékek gyártásával, feldolgozásával és forgalomba hozatalával kapcsolatos beruházásokhoz
    • Repülőtéri infrastrukturális beruházásokhoz
    • Üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését elősegítő beruházásokhoz

    A projekt végrehajtásának időtartama:
    A projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a támogatói okirat hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a támogatói okirat hatályba lépését követően legfeljebb 12 hónap áll rendelkezésre.

    A projekt területi korlátozása:
    Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek. A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A megvalósulási helyszínnek a támogatási kérelem benyújtását megelőző 60. napnál korábban kell a támogatást igénylő székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelepeként bejegyzésre kerülnie, továbbá alkalmasnak kell lennie a projekt megvalósítására.

    A támogatási kérelem benyújtásának határideje:
    Jelen felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtása 2022. április 20. 9.00 órától 2022. május 3. 12.00 óráig lehetséges.

    A támogatási kérelmeknek tartalmi értékelési szempontoknak kell megfelelniük. Nem támogathatók azok a kérelmek, amelyek esetében a fenti szempontrendszer alapján a kérelemre adott összpontszám nem éri el az elérhető összesen 80 pontból az 50 pontot.

    Eredményesség mérés:
    Az összköltség maximum 90%-át elérő visszatérítendő támogatás, a támogatott projekt megfelelő teljesítése (projekt megvalósítási időszak) az előre meghatározott eredményességi célok elérése esetén részben vagy egészben átalakítható vissza nem térítendő támogatássá. A záró kifizetési igénylés elfogadását követően kerül sor a projekt eredményességének visszamérésére, és annak eredményeként kerül megállapításra a tényleges visszatérítendő támogatás összege. A tényleges visszatérítendő támogatás összegét legkésőbb az erről szóló tájékoztatás kedvezményezett általi kézhezvételét követő 180 napon belül kell visszafizetnie a Kedvezményezettnek.

    Az igényelhető visszatérítendő támogatás összege: minimum 75 millió Ft, maximum 500 millió Ft.
    A visszatérítendő támogatás mértéke maximum az összes elszámolható költség 90%-a lehet.

    Önerő
    A támogatást igénylőnek legalább a projekt összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett részét kitevő önerővel kell rendelkeznie.

     

    Bővebb információ a pályázati kivonatban olvasható:

    DC Europe Kft.

    Adatvédelmi nyilatkozat

    13 + 11 =

    Székhelyünk

    8000 Székesfehérvár, Rozmaring utca 3.

    Adószámunk

    26173319-2-07

    E-mail címünk

    info(kukac)dceurope.hu